
Techzine Talks
In Techzine Talks duiden we de zakelijke IT-markt. Het hele jaar door analyseren we IT-oplossingen, strategieën en trends. IT-bedrijven nodigen ons graag uit om te vertellen waar ze aan werken en wat ze op de markt gaan brengen. Hierdoor weten we hoe veel technologieën werken. Of hoe ze horen te werken. Daarnaast horen we vanuit de markt ook waar bedrijven behoefte aan hebben of waar ze mispakken.Dit alles geeft ons een goed overzicht van de markt en alle trends in tech die daarbij horen. In deze podcast leggen we innovaties uit, duiden we nieuwe IT-begrippen en proberen we met praktische voorbeelden ingewikkelde technologie begrijpelijk te maken voor iedereen. Waar nodig, halen we er experts bij om zaken nog duidelijker te krijgen.Het doel is om IT-professionals, decision makers en andere luisteraars te helpen om IT-ontwikkelingen beter te begrijpen, maar ook te helpen in hun zoektocht naar nieuwe oplossingen voor hun bedrijf en niet te blijven hangen buzzwords en one-liners.
Techzine Talks
De open source-wereld wordt steeds minder open
Steeds meer bedrijven die open source-software ontwikkelen, wijken af van de bekende standaard licentiemodellen die gangbaar zijn in de open source-wereld. In plaats daarvan kiest men voor een meer commerciële licentie. De software blijft vaak wel open source, maar als organisaties het willen gebruiken moeten ze een licentie kopen. Daarnaast is er nog de rel rond RHEL.
Enkele voorbeelden van partijen die gekozen hebben voor een meer commercieel licentiemodel zijn MongoDB, ElasticSearch en recent ook HashiCorp. Het zijn echter lang niet de enige en komt wel steeds vaker voor. De oorzaak van deze switch lijkt simpelweg toe te schrijven tot geld verdienen. Het is voor open source-partijen kennelijk lastig om voldoende omzet te halen uit de ondersteuning, installatie en migratiediensten voor hun software, waardoor ze zichzelf genoodzaakt zien een ander licentiemodel te hanteren. Is open source-software vandaag de dag wellicht te goed, waardoor ondersteuning overbodig is?
De RHEL-rel
Dan is er ook nog de zogenaamde rel rondom RHEL (Red Hat Enterprise Linux). Hiervan kon iedereen voorheen de broncode en binaries inzien, maar sindskort heeft Red Hat dat aangepast: enkel enterprise klanten krijgen nog toegang. Hiermee wil Red Hat het gras wegmaaien voor de voeten van partijen die een clone van RHEL aanboden onder eigen naam met een eigen ondersteuningspakket.
Het zorgde ervoor dat Ark en Rocky Linux ineens in de problemen kwamen, maar ook Oracle Linux, wat een clone van RHEL is. Dat Red Hat deze stap maakte, zorgde voor flink wat ophef in de open source-wereld. Het leverde voor dat bedrijf een deuk op het imago. Concurrent SUSE besloot om een eigen Red Hat-compatibel clone aan te kondigen, maar al snel wisten de verschillende partijen in de markt elkaar te vinden en ontstond OpenELA, de Open Enterprise Linux Association. Deze bestaat uit een samenwerking tussen Oracle, SUSE en CIQ (het moederbedrijf van Rocky Linux). OpenELA komt met een Linux-distributie die backwards compatible is met Red Hat en ook long term support moet gaan bieden.
Meer hierover in deze aflevering van Techzine Talks.